ماساژ چه فوایدی دارد؟

 این روش با استفاده از تکنیک‌های مختلف، نه تنها به تقویت سیستم ایمنی بدن  کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش انعطاف‌پذیری و تعادل در بدن نیز می‌شود. ماساژ به عنوان یک راهکار طبیعی و مؤثر، نقش مهمی در بهبود سلامت جسمی و روانی افراد ایفا می‌کند. فواید ماساژ بسیار زیاد است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اگر بخشی از بدن ضربه دیده باشد و یا به هر دلیلی احساس درد دارد، ماساژ می‌تواند راه‌حل موثری برای کاهش درد بوجود آمده باشد.

در دنیای پرهرج و مرج امروزی، استرس به یک بخش ثابت در زندگی افراد تبدیل شده است. این موضوع می‌تواند عملکرد انسان را در انجام امور مختلف دچار اختلال کند. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای کاهش میزان استرس خود انجام دهید، ماساژ درمانی است. حرکات ماساژ از سازوکار خاصی پیروی می‌کنند و عمدتا در یک محیط آرام و ساکت انجام می‌شوند. از این رو می‌تواند فرد را از تنش‌های ذهنی تا حد زیادی دور کند.

از دیگر فواید ماساژ می‌توان به افزایش انعطاف‌پذیری و نرمی بدن اشاره کرد. اگر قصد دارید میزان آمادگی جسمانی خود را بالا ببرید، ماساژ می‌تواند در این مسیر کمک زیادی به شما کند.

زندگی در شهرهای شلوغ و صنعتی با وجود مشکلات متعدد منجر به ایجاد فشارهای مضاعف بر اعصاب مردم شده است. برای رسیدن به آرامش ذهنی و کنترل هیجانات منفی، ماساژ می‌تواند راه‌حل موثری باشد. با دریافت حرکات ماساژ، ناخودآگاه ذهن شما به سمت آراش رفته و بسیاری از دغدغه‌ها و نگرانی‌های کم‌اهمیت را فراموش خواهد کرد.

شاید کمی عجیب بنظر برسد اما افزایش شادابی و طراوت پوست یکی دیگر از فواید ماساژ درمانی محسوب می‌شود. از آنجایی که حرکات ماساژ بطور مستقیم با پوست در ارتباط هستند، منجر به بهبود جریان خون در مویرگ‌های زیر پوست خواهد شد. همچنین، با انجام حرکات ماساژ، سموم جمع‌شده در بدن به سمت کلیه‌ها حرکت کرده و با سرعت بیشتری از بدن دفع خواهند شد. بدین ترتیب شاهد پوستی صاف و شفاف خواهید بود.

عوارض ماساژ

ماساژ درمانی به عنوان یک روش برای کاهش استرس، تسکین درد و بهبود رفاه کلی بدن شناخته شده است. با این حال، مانند هر روش درمانی دیگر، ماساژ نیز می‌تواند عوارض و اثرات جانبی داشته باشد. در ادامه، به برخی از عوارض ماساژ و توضیحات مرتبط با آنها می‌پردازیم:

برای دریافت خدمات ماساژ، حتما باید به سراغ افراد کاربلد و حرفه‌ای رفت. این روش درمانی بسیار حساس بوده و در صورت ناشی بودن فرد ماساژور، می‌توان مشکلات گاها خطرناک و جبران‌ناپذیری برایتان ببار آورد. برای مثال در صورت فشار بیش از اندازه به استخوان می‌تواند منجر به ایجاد شکستگی در ناحیه مذکور شود. بنابراین در انتخاب ماساژور خود حتما دقت کنید.

یکی از عوارض رایج ماساژ، کبودی پوست است؛ خصوصا اگر فرد در حال مصرف داروهای ضدانعقاد خون باشد. در واقع فشار ناشی از ماساژ می‌تواند به مویرگ‌های زیر پوست آسیب رسانده و منجر به ایجاد کبودی شود.

افرادی که دچار آرتروز یا التهاب مفصل هستند، ممکن است پس از ماساژ شرایط نامطلوبی را تجربه کنند. به عبارتی دیگر ماساژ درمانی برای این قبیل افراد ممکن است مناسب نباشد.

هنگامی که می‌خواهید برای ماساژ درمانی اقدام کنید، مطمئن شوید که بدنتان عاری از هرگونه زخم باشد؛ چراکه انجام حرکات ماساژ می‌تواند منجر به باز شدن مجدد زخم شده و ترمیم آن را به تعویق بیندازد.

اگرچه ماساژ می‌تواند به تسکین دردهای مزمن کمک کند، اما در برخی موارد ممکن است باعث تشدید این دردها شود. این حالت معمولاً در افرادی که دچار بیماری‌های عضلانی-اسکلتی یا التهابی هستند، بیشتر رخ می‌دهد. قبل از انجام ماساژ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و ماساژور را از شرایط پزشکی خود مطلع کنید تا بتواند روش‌های مناسب‌تری را انتخاب کند.

آموزش انواع ماساژ از مبتدی تا حرفه‌ای

امروزه سبک‌های مختلفی از ماساژ وجود دارد که هر کدام با هدف خاصی انجام می‌شوند. البته همگی در اصول اولیه با یکدیگر مشترک هستند اما نوع انجام آن‌ها متفاوت خواهد بود. یک ماساژور حرفه‌ای باید تکنیک‌های اصولی ماساژ را به خوبی بلد باشد و بتواند هر بخش از بدن را با استانداردهای مربوطه ماساژ دهد. در ادامه مختصری از انواع ماساژ را آموزش خواهیم داد.

آموزش ماساژ صورت

ماساژ صورت امروزی به یکی از پرطرفدارترین انواع ماساژ تبدیل شده است. این کار عمدتا در راستای مراقبت از پوست صورت و رفع مشکلات آن انجام می‌شود. بطور کلی فواید ماساژ صورت به شرح زیر است:

 • روشن کننده پوست صورت
 • کاهش چین و چروک
 • از بین بردن پف صورت
 • از بین بردن استرس

برای انجام این نوع ماساژ، حرکاتی اصولی بر روی بخش‌های مختلف صورت از جمله ناحیه لنفاوی، چانه،پیشانی، اطراف چشم‌ها، اطراف دهان، گونه‌ها و اطراف صورت انجام خواهد شد. انجام ماساژ صورت 2 الی 3 بار در هفته کافی بوده و می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای بر روی چهره داشته باشد.

آموزش ماساژ صورت​
آموزش ماساژ بدن

آموزش ماساژ بدن

ماساژ بدن شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. هر قیمت از بدن باید متناسب با ساختار آن و پیروی از اصولی خاص ماساژ داده شود تا دچار آسیب نشود. برای ماساژ فول بادی یا کل بدن ماساژور باید تکنیک‌های اولیه و پایه آن را بشناسد که عبارتند از:

نحوه قرارگیری دست‌ها، میزان فشاری که باید وارد شود، نوع حرکت و … برای ماساژ هر قسمت از بدن متفاوت خواهد بود. از جمله بخش‌های مختلف بدن برای ماساژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماساژ گردن
 • ماساژ شانه‌ها
 • ماساژ پشت و کمر
 • ماساژ دست‌ها و بازوها
 • ماساژ پا
 • ماساژ سر

شما می‌توانید هرکدام از این ماساژها را بصورت جداگانه و یا بطور کامل بصورت فول بادی دریافت کنید.

آموزش ماساژ درمانی

برای یادگیری ماساژ درمانی نیاز است به سراغ یک مربی حرفه‌ای بروید تا تمامی اصول و تکنیک‌ها را به درستی به شما آموزش دهد. در نظر داشته باشید که ماساژ انواع مختلفی دارد و شاخص‌ترین آن که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، ماساژ درمانی می‌باشد. در واقع این نوع ماساژ می‌تواند منجر به بهبود عملکرد ماهیچه‌ها، کاهش درد، التیام مفاصل و افزایش آرامش در بدن شود. آموزش این نوع ماساژ باید توسط اساتید کارکشته انجام شود؛ چراکه یک مهارت یدی بوده و بطور مستقیم با سلامتی عضلانی و استخوان‌های بدن مردم در ارتباط خواهد بود.

آموزش ماساژ ساده

آموزش ماساژ ساده در واقع شامل تکنیک‌ها و اصول پایه این مهارت می‌شود. در واقع برای شروع فعالیت در این حوزه نیازی نیست از همان ابتدا تمامی انواع ماساژ را یاد بگیرید و تکنیک‌های پیشرفته را انجام دهید. تنها یادگیری اصول پایه و انجام آن‌ها به شکل درست می‌تواند کافی باشد. یک ماساژ ساده نیز از مزایای خاص خود برخوردار بوده و عاری از فایده نیست.

مدت زمان مورد نیاز برای ماساژ

تعداد دفعات دریافت ماساژ در طول هفته یا یک ماه و همچنین مدت زمان هر ماساژ می‌تواند بسته به نوع آن و شرایط بدن فرد متغیر باشد. دریافت ماساژ برای افراد مختلف با شرایط زیر مناسب است:

 • اگر باردار هستید: هر دو هفته یک بار بعد از سه ماهه اول بارداری
 • اگر دچار اختلال بی‌خوابی هستید: بصورت هفتگی
 • اگر از یک درد مزمن رنج می‌برید: بسته به نوع درد هفتگی یا هر دو هفته یک بار
 • اگر ورزشکار هستید: بصورت هفتگی
 • اگر استرس زیادی را تحمل می‌کنید: هفته‌ای یک بار

تمامی موارد گفته شده در بالا می‌تواند متناسب با شرایط بدنی فرد و براساس صلاحدید درمانگر کاهش یا افزایش یابد. مدت زمان برای انجام هر نوع ماساژ متغیر بوده اما معمولا بین 15 الی 30 دقیقه انجام می‌شود.

مدت زمان مورد نیاز برای ماساژ | آموزش ماساژ

آموزش ماساژ با انواع روغن

یکی از اصلی‌ترین اقلام موردنیاز برای انجام هر نوع ماساژی، روغن است. انواع مختلفی از روغن‌های مخصوص ماساژ وجود دارد و هرکدام از خواص خاص خود برخوردار هستند. شناخت انواع روغن مخصوص ماساژ به درمانگر کمک می‌کند تا بتواند متناسب شرایط بدن فرد و هدف او از ماساژ بهترین گزینه را انتخاب کند. از جمله بهترین روغن‌ها برای ماساژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روغن اسطوخودس | آموزش ماساژ با انواع روغن

روغن اسطوخودوس

مناسب برای بهبود عملکرد سیستم عصبی، بهبود کیفیت خواب، تسکین درد و بهبود سلامتی سیستم ایمنی

روغن سیاه دانه | آموزش ماساژ با انواع روغن

روغن سیاه دانه

مناسب برای کاهش دردهای ناشی از آرتروز و روماتیسم، التهابات مفصلی، دردهای دیابت و دردهای عضلانی

روغن زیتون در ماساژ

روغن زیتون

مناسب برای آبرسانی پوست، کاهش دردهای عضلانی خصوصا بعد از تمرینات ورزشی، کنترل استرس، پیشگیری از التهابات، ریلکس کردن ذهن

روغن نارگیل | آموزش ماساژ با انواع روغن

روغن آرگان

مناسب برای رفع خشکی و کرختی پوست، بهبود متابولیسم بدن  و تسکین‌دهنده درد

روغن نارگیل | آموزش ماساژ با انواع روغن

روغن نارگیل

مناسب برای ماساژهای عمیق مثل ماساژ رفلکسولوژی، ماساژ شیاتسو و ماساژهای قبل از زایمان

برای ماساژ چه وسایلی لازم است؟

طبیعتا ماساژ نیز همچون هر فرایند درمانی دیگری نیازمند تجهیزات مخصوص به خود است. از جمله لوازم موردنیاز برای ماساژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اتاق ماساژ | دکور اتاق ماساژ باید چگونه باشد؟

تخت

در انواع مختلف اعم از پرتابل، ثابت، پایه چوبی، پایه فلزی و تخت ماساژ برقی

انواع روغن در ماساژ

روغن مخصوص ماساژ

دارای ترکیبات طبیعی مانند روغن‌های گیاهی و دارای خواص مرطوب‌کننده و آرام‌بخش برای کاهش استرس

انواع سنگ در ماساژ

سنگ ماساژ

برای انجام ماساژ سنگ داغ مورد استفاده قرار گرفته و برای درمان دردهای قاعدگی، گرفتگی عضلات، کاهش استرس

ماساژ شمع برای چه کسانی مناسب است؟

شمع ماساژ

مناسب برای برخی از مدل‌های ماساژ در انواع مدلهای اورلی، تتو، تریب، آئورا، ویوالو

لوسیون | آموزش ماساژ با انواع وسایل

لوسیون ماساژ

برخی مواقع به جای روغن ماساژ توسط درمانگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گواشا | آموزش ماساژ با انواع وسایل

گواشا

ابزاری برای ماساژ صورت، بهبود گردش خون، کاهش التهاب، کاهش خطوط و چین و چروک، آرامش و کاهش استرس، پاکسازی و تخلیه لنفاوی، کاهش سردرد و دردهای عضلانی و بهبود بافت پوست

 

سنگ ماساژ | آموزش ماساژ

سنگ نمک

استفاده از سنگ نمک در ماساژ به عنوان یک روش درمانی با اثرات گرما، بهبود گردش خون و تسکین دردهای عضلانی و مفصلی کمک می‌کند، همچنین به ایجاد حس آرامش و رفاه جسمی کمک می‌کند.

انواع چوب بامبو برای ماساژ

بامبو

برای ماساژ بامبو یا همان بامبوتراپی استفاده شده و دارای فوایدی از جمله تحریک عضلات و جریان خون، تسکین درد، افزایش آرامش ذهنی

انواع ماساژور | با بهترین ماساژورها آشنا شوید

انواع ماساژور

استفاده از انواع ماساژورها در ماساژ، با ارائه ارتعاشات یا فشارهای مکانیکی، به تسکین دردهای عضلانی، بهبود جریان خون و افزایش رفاه جسمی کمک می‌کند. همچنین، این ابزارها می‌توانند در کاهش استرس و تسکین اعصاب نیز موثر باشند.

وسایل چوبی ماساژ

وسایل چوبی ماساژ

استفاده از وسایل چوبی در ماساژ، مانند رولرها و ماساژورهای چوبی، به بهبود جریان خون و لنفا، افزایش انعطاف پذیری عضلات و تسکین دردهای عضلانی کمک می‌کند. این وسایل می‌توانند به تسکین استرس و ارتقای حالت ذهنی کمک کنند.

آموزش تکنیک‌های ماساژ​

آموزش تکنیک‌های ماساژ

هر نوع ماساژ تکنیک‌های خاص خود را دارد اما همگی از یک سری اصول اولیه پیروی می‌کنند. تکنیک‌های پایه در ماساژ عبارتند از:

یکی از تکنیک‌های اصلی در ماساژ سوئدی که شبیه به نوعی ماساژ محبت‌آمیز است! در این تکنیک درمانگر دستان خود را به شکلی خاص بر روی بدن فرد حرکت می‌دهد و این حرکت بصورت رفت و برگشتی خواهد بود. نحوه حرکت دستان در این تکنیک متنوع بوده و بسته به نیاز می‌تواند تغییر کند. از جمله فواید این تکنیک می‌توان به گرم شدن بافت عضلانی بدن، بهبود گردش جریان خون و رفع گرفتگی عضلانی اشاره کرد.

یکی از دیگر از اصول پایه در ماساژ که شباهت زیادی به ورز دادن نان دارد. برای انجام این تکنیک هر دو دست درگیر بوده و حرکات آن به مدت 10 الی 15 دقیقه تکرار می‌شوند. بهبود گردش خون، رفع اسپسام عضلات و سم‌زدایی بدن از جمله فواید این تکنیک محسوب می‌شوند.

این تکنیک در واقع یک روش اصطکاکی و تکرارشونده است که در آن سلول‌های سطح بافت‌های بدن هدف قرار گرفته و منجر به افزایش میزان جریان گردش خون خواهد شد. از جمله فواید این تکنیک می‌توان به کاهش درد اشاره کرد.

یک تکنیک ریتمیک و تکرارشونده که با وارد کردن ضربات پی در پی به بافت‌های ماهیچه‌ای بدن منجر به تحریک اعصاب و تقویت گیرنده‌های عصبی می‌شود.

در این تکنیک به اندام‌های بدن بیمار فشار وارد شده تا میزان گردش خون افزایش یابد و فعالیت لنفاوی و وریدی بیشتر شود. انجام این تکنیک بر روی ناحیه کلیه‌ها و دنده‌ها ممنوع است.

آموزش تصویری ماساژ

آموزش تصویری ماساژ یکی از روش‌های موثر برای یادگیری تکنیک‌های مختلف ماساژ به صورت عملی و جذاب است. در آموزش تصویری ماساژ، معمولاً ابتدا اصول و مبانی اولیه ماساژ توضیح داده می‌شود. سپس، تکنیک‌های مختلف ماساژ متناسب با نوع آن آموزش داده خواهد شد. این روش آموزشی به هنرجویان امکان می‌دهد تا با مشاهده دقیق حرکات دست و بدن ماساژور، یاد بگیرند که چگونه این حرکات را خودشان انجام دهند.

ویدیو آموزش ماساژ

آموزش ویدیویی ماساژ یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری تکنیک‌های مختلف ماساژ است. این نوع آموزش با استفاده از ویدیوها به افراد این امکان را می‌دهد که حرکات و تکنیک‌ها را به صورت دقیق و شفاف مشاهده کنند و به راحتی آن‌ها را فرا بگیرند. یکی از مزایای بزرگ آموزش ویدیویی ماساژ این است که افراد می‌توانند در هر زمان و مکانی به آموزش دسترسی داشته باشند و با سرعت خودشان پیش بروند. این ویدیوها به راحتی قابل تکرار هستند و برای افرادی که نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند یا ترجیح می‌دهند در منزل یاد بگیرند، بسیار مناسب است.

پکیج کامل آموزش ماساژ با فیلم و عکس

آموزش تصویری ماساژ یکی از روش‌های موثر برای یادگیری تکنیک‌های مختلف ماساژ به صورت عملی و جذاب است. در آموزش تصویری ماساژ، معمولاً ابتدا اصول و مبانی اولیه ماساژ توضیح داده می‌شود. سپس، تکنیک‌های مختلف ماساژ متناسب با نوع آن آموزش داده خواهد شد. این روش آموزشی به هنرجویان امکان می‌دهد تا با مشاهده دقیق حرکات دست و بدن ماساژور، یاد بگیرند که چگونه این حرکات را خودشان انجام دهند.