مقالات بلاگ

ماساژ رفلکسولوژی | نکات مهم درباره ماساژ رفلکسولوژی

ماساژ رفلکسولوژی چیست

بسیاری از مشکلات جسمی با انواع ماساژ قابل درمان هستند. رفلکسولوژی نوعی ماساژ است که به کمک تکنیک‌های آن بر روی نواحی خاصی از پا فشار اعمال می‌شود. بعد از انجام ماساژ رفلکسولوژی بسیاری از مشکلات جسمی شما از بین می‌رود. اگر شما هم می‌خواهید با این نوع ماساژ آشنا شوید و فواید استفاده از آن را بدانید، خواندن این مقاله از چیستا را از دست ندهید. ما در این مطلب قصد داریم تا به طور مفصل در مورد ماساژ کف پا صحبت کنیم.

ماساژ رفلکسولوژی چیست؟

رفلکسولوژی به نوعی از ماساژ گفته می‌شود که تمرکز اصلی آن بر روی نقاط خاصی از پا و گاهی دست و گوش است. درمانگر با اعمال فشار بر روی این نقاط خاص می‌تواند به درمان برخی از مشکلات جسمی کمک کند. چرا که پا قلب دوم انسان است و این نقاط خاص از پا، ارتباط مستقیمی با سایر اعضای بدن دارند. در نتیجه ماساژ این نواحی کمک می‌کند تا بدن عملکرد بهتری داشته باشد.

برخی از درمانگرها برای اعمال فشار بر روی نواحی خاصی از پا، از نمودار پا کمک می‌گیرند. این نمودار به آنها کمک می‌کند تا بهتر نواحی خاص پا را شناسایی کنند. البته در ماساژ رفلکسولوژی علاوه بر پا، نقاط خاصی بر روی دست‌ها و گوش‌ها نیز وجود دارند که درمانگر در طول جلسات ماساژ درمانی بر روی این نواحی تمرکز می‌کند. تکنیک‌های مختلف این ماساژ، شباهت بسیار زیادی به طب سوزنی و طب فشاری دارند. اما نمی‌توان رفلکسولوژی را جایگزینی برای این درمان‌ها دانست. بلکه این نوع ماساژ درمانی می‌تواند مکمل درمان‌های پزشکی باشد.

ماساژ رفلکسولوژی چطور انجام می شود؟

ماساژ رفلکسولوژی چطور انجام می شود؟

تئوری‌های مختلفی در رابطه با عملکرد این نوع ماساژ وجود دارند. برخی معتقد هستند که نواحی مختلف پا، ارتباط مستقیمی با اعضای بدن دارند. در نتیجه فشار بر روی این نواحی از پا، تاثیر مثبتی بر روی اندام بدن می‌گذارد. در واقع در این نوع ماساژ، فشار وارد شده به پا باعث تحریک اعصاب برخی از اندام‌های بدن می‌شود و این موضوع می‌تواند بهبودی را برای دیگر اعضای بدن به ارمغان بیاورد.

از نظر طب چینی، این نوع ماساژ به متعادل کردن جریان انرژی در بدن کمک می‌کند. این موضوع می‌تواند از بروز بیماری جلوگیری کند و برای درمان بیماری‌های شما موثر باشد. درمانگر با ماساژ رفلکسولوژی و از طریق فشار وارد کردن بر روی این نقاط می‌تواند مشکلات و بیماری‌های شما را از بین ببرد.

همچنین دانشمندان بریتانیایی معتقد هستند که طبیعت سیستم عصبی بدن به گونه‌ای طراحی شده است که تمایل به لمس دارد. در نتیجه در این نوع ماساژ با لمس بدن، آرامش را برای سیستم عصبی به ارمغان می‌آورید. از آنجایی که اعصاب، متصل به پوست و اندام‌های داخلی است، در نتیجه این موضوع می‌تواند سلامتی بدن را به دنبال داشته باشد.

در این نوع ماساژ سعی می‌شود تا از طریق تکنیک‌های مختلف مانند کشیدن انگشتان پا، فشار وارد کردن به قوسی پا، ورز دادن پا با توپ و… به عملکرد بهتر بدن کمک شود.

ماساژ رفلکسولوژی چه کاربردی دارد؟

هنگام کار، پاها بیشترین فشار را تحمل می‌کنند. این درد و استرس ناشی از کار سنگین می‌تواند تاثیر منفی بر روی قسمت‌های مختلف بدن بگذارد. مسئله مهم اینجاست که بسیاری از افراد متوجه این موضوع نمی‌شوند. در چنین شرایطی با آموزش ماساژ رفلکسولوژی می‌توانید بسیاری از مشکلات روحی و جسمی خود را برطرف کنید. رفلکسولوژی تنها ماساژ پا نیست. بلکه نوعی درمان است که با اعمال فشار بر روی نواحی خاصی از پا، دست و حتی گوش می‌تواند آسیب‌های جسمی و روحی را از بین ببرد و آرامش از دست رفته را دوباره به بدن بازگرداند.

این موضوع باعث شده است تا بسیاری از پزشکان برای رفع بسیاری از مشکلات و آسیب‌های بدنی، این نوع ماساژ را به بیماران خود پیشنهاد دهند. به کمک این نوع ماساژ می‌توان برخی از مشکلات از جمله کمردرد، اضطراب و افسردگی، بی‌خوابی‌های شبانه، اختلالات خوردن، میگرن، مشکلات پیش از قاعدگی، علائم یائسگی، مشکلات تنفسی، آسیب‌های ورزشی، مشکلات سندروم روده، ضعف انرژی، درمان آرتریت و کمردرد،  و…. را از بین برد.

فواید ماساژ رفلکسولوژی

فواید ماساژ رفلکسولوژی

انجام اصولی ماساژ رفلکسولوژی می‌تواند فواید بسیار زیادی برای شما داشته باشد. از جمله فواید رفلکسولوژی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- بهبود عملکرد عصبی

افزایش سن باعث می‌شود که عملکرد اعصاب قسمت‌های مختلف بدن از جمله دست و پا تضعیف شود. اما در رفلکسولوژی با تحریک اعصاب می‌توان جان تازه‌ای به آنها بخشید. با آموزش ماساژ رفلکسولوژی می‌توانید مسیرهای عصبی بدن را تحریک کنید. این موضوع می‌تواند انعطاف‌پذیری قسمت‌های مختلف بدن را افزایش دهد.

2- افزایش سطح انرژی

یکی از فواید این ماساژ، افزایش متابولیسم و انرژی درون بدن است. این کار از طریق ایجاد هماهنگی در عملکرد اندام‌ها و سیستم‌های مختلف بدن انجام می‌گیرد. اگر در طول روز با کمبود انرژی روبرو هستید و یا بعد از یک کار سبک احساس خستگی و کوفتگی زیادی دارید، یک جلسه ماساژ می‌تواند انرژی دوباره به بدن شما ببخشد.

3- افزایش گردش خون

به دلیل دور بودن پا از قلب، جریان خون به خوبی به پا نمی‌رسد. یکی از فواید رفلکسولوژی افزایش گردش خون در بدن است. یعنی کمک می‌کند تا خون و اکسیژن، بهتر به قسمت‌های مختلف بدن برسند. این ویژگی علاوه بر بهبود متابولیسم بدن، عملکرد اندام‌ها را نیز بهبود می‌بخشد. از طرفی دیگر با افزایش گردش خون در بدن، سلول‌های آسیب‌دیده بهتر می‌توانند خودشان را ترمیم کنند.

4- کاهش سردرد

اگر از سردردهای میگرنی رنج می‌برید، ماساژ رفلکسولوژی می‌تواند برای درمان سردردهای شدید میگرنی موثر باشد. از آنجایی که عامل ایجاد هر نوع سردرد، استرس و تنش است، در نتیجه با رفلکسولوژی می‌توان استرس را کاهش داده و سردردهای شدید را درمان کرد.

5- سم‌زدایی بدن

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید به کمک این نوع ماساژ می‌توانید عملکرد مثانه را بهبود ببخشید. این ویژگی کمک می‌کند تا سموم بدن از طریق مجاری ادراری دفع شوند. در نتیجه اگر به دنبال پاک‌سازی بدن و دفع سموم هستید، رفلکسولوژی می‌تواند شما را به این هدف نزدیک‌تر کند.

6- تمدد اعصاب

عامل بسیاری از بیماری‌ها استرس و اضطراب است. یکی از ویژگی‌های مثبت رفلکسولوژی کمک به افزایش جریان انرژی از طریق باز کردن مسیرهای عصبی است. این موضوع به طرز عجیبی می‌تواند استرس را کاهش داده و انرژی بدن شما را افزایش دهد. با این نوع ماساژ دیگر تجربه بی‌خوابی شبانه نخواهید داشت و استرس‌های شما به کلی محو خواهند شد.

7- تاثیرات مثبت بر روی زنان باردار

یکی از مشکلات شایع بعد از بارداری، افسردگی بعد از زایمان است. اما با آموزش ماساژ رفلکسولوژی و اجرای آن بر روی زنان باردار می‌توان به بهبود سریع‌تر و افزایش متابولیک بدن آنها کمک کرد.

8- تحریک سیستم عصبی

برای افزایش قدرت شناختی و تقویت حافظه رفلکسولوژی می‌تواند بسیار موثر باشد. چرا که در این نوع ماساژ، مسیرهای عصبی فرد تحریک شده و می‌تواند توانایی‌های مغز را افزایش دهد.

ماساژ رفلکسولوژی پا

ماساژ رفلکسولوژی پا

از مهم‌ترین فواید رفلکسولوژی برای پا می‌توان به درمان خار پاشنه، برطرف کردن صافی کف پا، از بین بردن التهاب پا، درمان واریس، کمک به خواب آرام، بهبود گردش خون در پا، درمان ورم پا، کاهش فشار خون، درمان آسیب ناشی از ضربه، درمان سندرم پای بی‌قرا و… اشاره کرد.

ماساژ رفلکسولوژی دست

ماساژ دست فواید بسیار زیادی بر روی سلامتی ماساژ گیرنده دارد. از جمله آنها می‌توان به رفع انسدادهای بدن، بهبود کیفیت خواب، کاهش استرس، افزایش انعطاف دستان، کاهش تورم و… اشاره کرد. برای ماساژ دست بهتر است که ماساژ گیرنده به حالت خوابیده باشد و یا بر روی صندلی نشسته باشد. قبل از شروع به ماساژ رفلکسولوژی بهتر است که دست ماساژ گیرنده را با یک روغن گرم، ماساژ معمولی دهید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

در ابتدا قسمت ماهیچه‌ها و تاندون‌های ساعد را یک فشار نسبتا ملایم بدهید. سپس این ضربات را به تدریج بیشتر کنید. بعد از ساعد، نوبت به ماساژ دور مچ می‌رسد. ابتدا با انگشت شست، به صورت دایره‌ای ضرباتی را وارد کنید. سپس آن را خم کرده و بچرخانید. سپس به کمک شست خود، کف دست ماساژ گیرنده را ماساژ دهید. بعد از ماساژ کف دست، انگشتان دست را به آرامی کشیده و ماساژ دهید. با ضربات سبک به بازوها کار ماساژ درمانی خود را تمام کنید. بعد از ماساژ یک دست، آن را برای دست مخالف شروع کنید.

ماساژ رفلکسولوژی برای چه کسانی مناسب است؟

طبق تحقیقات انجام شده، همه‌ی افراد می‌توانند از مزایای رفلکسولوژی بهره‌مند شوند. چرا که این نوع ماساژ یک ماساژ درمانی بی‌خطر بوده که می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای ماساژ گیرنده به دنبال داشته باشد. با این حال در آموزش ماساژ رفلکسولوژی گفته می‌شود که اگر فرد ماساژ گیرنده دارای زخم پا، عفونت قارچی، صرع، مشکلات تیروئیدی، نقرس و… باشد بهتر است قبل از انجام این ماساژ با پزشک متخصص صحبت کند. همچنین بهتر است زنان باردار به جهت جلوگیری از زایمان زودرس این ماساژ را تحت نظر پزشک انجام دهند.

همه چیز درباره ماساژ رفلکسولوژی

سخن پایانی

آموزشگاه چیستا به عنوان یکی از بهترین آموزشگاه‌ها برای یادگیری انواع ماساژ است. با شرکت در دوره‌ ماساژ این آموزشگاه و دریافت مدرک معتبر می‌توانید به بازار کار پر رونق ماساژ وارد شوید و برای خود کسب درآمد کنید. اگر شما هم به یادگیری انواع ماساژ از جمله رفلکسولوژی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این کار را زیر نظر مربی‌های حرفه‌ای این آموزشگاه یاد بگیرید. با شرکت در دوره‌های آموزش ماساژ رفلکسولوژی و دریافت مدرک مورد نظر می‌توانید از آن به عنوان شغل دوم استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *