مقالات بلاگ

انواع سنگ ماساژ | پرکاربردترین سنگ در ماساژ

انواع سنگ در ماساژ

یکی از بهترین نوع ماساژها، ماساژ با سنگ سرد و گرم است. برای انجام این نوع ماساژ به انواع سنگ ماساژ نیاز دارید. نوع و جنس سنگ ماساژ در فرایند درمان بسیار تاثیرگذار هستند. اگر شما هم می‌خواهید با این وسایل ماساژ و کاربرد آنها در ماساژ آشنا شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. ما در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات کاملی را در رابطه با انواع سنگ‌های ماساژ در اختیار شما قرار دهیم. ما را در ادامه همراهی کنید.

سنگ ماساژ چیست؟

سنگ ماساژ به عنوان یکی از وسایل ضروری در ماساژ سنگ داغ و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنوع سنگ‌های ماساژ بسیار زیاد است. ماسور با توجه به روش ماساژ درمانی خود از سنگ‌های متفاوتی برای این کار استفاده می‌کند. این سنگ‌ها قابلیت نگه داشتن انرژی و گرما را دارند. به طوری که برخی از این سنگ‌ها می‌توانند انرژی منفی بدن را جذب کنند. این موضوع باعث می‌شود تا جریان خون در بدن تنظیم شود و انرژی بدن ماساژ گیرنده به تعادل برسد.

درمانگر برای استفاده از انواع سنگ ماساژ از دو روش استفاده می‌کند. در روش اول برای سنگ درمانی، سنگ‌های داغ بر روی قسمت‌های مختلف بدن بیمار گذاشته می‌شوند. سپس ماسور با حرکت دادن این سنگ‌ها، ماساژ را انجام می‌دهد. اما برخی از درمانگرها با نگه داشتن سنگ در دست و حرکت دادن آن بر روی بدن، درمان و ماساژ را انجام می‌دهد. چرا که معتقد هستند که این کار باعث می‌شود تا انرژی و گرمای سنگ به دستان آنها نیز منتقل ‌شود.

فواید سنگ ماساژ

ماساژ درمانی یک معجزه است. حال اگر این ماساژ با سنگ انجام گیرد، مزایای آن چندین برابر می‌شود. چرا که انرژی و گرمای سنگ باعث می‌شود تا بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی درمان شوند. از جمله فواید استفاده از سنگ در ماساژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تسکین درد

اگر دردهای ناحیه کمر و ستون فقرات، شما را کلافه کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم که از ماساژ سنگ گرم و سرد استفاده کنید. انواع سنگ ماساژ استفاده شده در این نوع ماساژ می‌توانند برای تسکین و کاهش دردهای این ناحیه بسیار موثر باشند. ماساژ این نواحی با سنگ‌های ماساژ به افزایش انرژی و تحریک اعصاب کف پا بسیار کمک می‌کنند و می‌توانند دردهای این ناحیه را  به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند.

درمان بیماری ام اس

سنگ درمانی به دلیل تحت تاثیر قرار دادن سلول‌های عصبی می‌تواند برای درمان برخی بیماری‌ها مانند ام اس تاثیرگذار باشد.

درمان بی‌خوابی و اختلالات خواب

اگر خواب شبانه راحتی ندارید، به جای مصرف قرص‌های خواب‌آور، ماساژ سنگ گرم و سرد را به شما توصیه می‌کنیم. استفاده از سنگ ماساژ باعث می‌شود تا میزان استرس و اضطراب شما کاهش پیدا کند. این موضوع می‌تواند باعث تنظیم ساعت خواب و بیداری شما شود.

فواید ماساژ با سنگ

کاهش گرفتگی عضلات

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که گاهی دچار گرفتگی عضلات شده باشید. در چنین شرایطی ماساژ با سنگ‌های مخصوص به شما کمک می‌کند تا گرفتگی عضلات شما برطرف شود. به خصوص اگر اهل ورزش هستید، استفاده از سنگ‌های درمانی کمک می‌کند تا گرفتگی و یا کشیدگی عضلات شما از بین برود.

کاهش دردهای قاعدگی

استفاده از انواع سنگ ماساژ برای کاهش دردهای قاعدگی بسیار موثر است. انرژی و گرمای این سنگ‌ها کمک می‌کند تا دردهای شما از بین بروند.

کاهش اضطراب

ماساژ درمانی تاثیر شگفت‌انگیزی بر روی آرامش ذهن و اعصاب می‌گذارد. استفاده از سنگ ماساژ در سنگ درمانی باعث تنظیم هورمون‌ها در بدن می‌شود. این موضوع می‌تواند استرس و اضطراب را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

افزایش انعطاف‌پذیری

از دیگر مزایای سنگ درمانی می‌توان به افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل اشاره کرد. حرکت سنگ بر روی بدن باعث می‌شود تا گرفتگی‌های عضلانی برطرف شود؛ بنابراین بعد از چند جلسه ماساژ، بدن شما از حالت خشکی بیرون آمده و انرژی شما افزایش می‌یابد.

تسریع بهبود سرطان

سنگ درمانی با انواع سنگ‌های ماساژ می‌تواند روند درمان برخی از بیماری‌های خاص مانند سرطان را بهبود ببخشد.

افزایش آرامش

بعد از دریافت هر نوع ماساژ، ذهن شما به یک آرامش نسبی می‌رسد. استفاده از انواع سنگ ماساژ در سنگ درمانی باعث افزایش جریان خون در بدن می‌شود. این شرایط باعث می‌شود تا فرد بعد از هر دوره درمانی ماساژ احساس آرامش داشته باشد. از طرفی دیگر با حرکت دادن سنگ بر روی بدن، نقاط عصبی تحریک شده و هرگونه التهاب را از بین می‌برد؛ در نتیجه بعد از ماساژ، ذهن و جسم افراد به آرامش می‌رسد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ماساژ با سنگ داغ بدن شما را در برابر بیماری‌های مختلف ایمن نگه می‌دارد. چرا که سنگ درمانی با انواع مختلف سنگ ماساژ می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

سنگ ماساژ در چه نوع ماساژهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

سنگ ماساژ در چه نوع ماساژهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

در ماساژ سنگ داغ و سنگ سرد که یکی از محبوب‌ترین انواع ماساژ هستند از سنگ‌های مختلف و مناسب استفاده می‌شود. در ماساژ سنگ داغ معمولا از سنگ‌های آتشفشانی استفاده می‌شود. چرا که به خوبی می‌توانند گرما را درون خود نگه دارند. گرمای این سنگ‌ها نفوذ عمیق‌تری به بافت‌ بدن دارند. این شرایط باعث می‌شود تا درمان بهتر اتفاق بیفتد. برای اجرای ماساژ با سنگ داغ، سنگ‌های مخصوص بر روی قسمت‌های خاصی از بدن گذاشته می‌شوند. این سنگ‌ها اغلب صاف هستند و با حرکت بر روی بدن آرامش را برای ماساژ گیرنده به ارمغان می‌آورند.

سنگ‌های مرمر به عنوان انواع سنگ ماساژ در ماساژ سنگ سرد استفاده می‌شوند. اغلب درمانگران برای ماساژ از ترکیب این سنگ‌ها با سنگ‌های داغ استفاده می‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا درمان فرد موثرتر انجام بگیرد.

معیارهای انتخاب سنگ ماساژ

یک ماساژ درمانگر حرفه‌ای و مجرب، سنگ‌های ماساژ را براساس معیارهای زیر انتخاب می‌کند:

  • ترکیب سنگ: میزان کیفیت سنگ معدنی انتخاب شده در ماساژ، بستگی به چگالی سنگ دارد. هرچقدر که سنگ انتخابی سنگین‌تر باشد، گرما را راحت‌تر و بهتر به بدن منتقل می‌کند.
  • شکل سنگ: برای سنگ درمانی شکل سنگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بنابراین هنگام انتخاب سنگ بهتر است به نیاز ماساژ گیرنده نیز توجه کنید. به این دلیل که هنگام قرار دادن سنگ بر روی بدن فرد، این سنگ‌ها باید به گونه‌ای باشند که با شکل طبیعی بدن مطابقت داشته باشند. بهتر است که سنگ استفاده شده در ماساژ لبه‌های صافی داشته باشد و ابعاد آن معقول باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا در حین ماساژ سنگ جابجا نشود.
  • بافت سنگ: برخلاف تصور بسیاری از افراد، هر نوع سنگ صاف و صیقلی برای ماساژ مناسب نیست. انواع سنگ ماساژ علاوه بر نداشتن لبه‌های دندانه‌دار، بهتر است بافت مناسبی داشته باشند. برخی از سنگ‌ها بافت خاصی دارند و باعث تحریک مایع لنفاوی در ماساژ می‌شوند. این ویژگی کمک می‌کند تا درمان بهتر اتفاق بیفتد.
  • اندازه سنگ: یکی دیگر از معیارهای انتخاب سنگ ماساژ، اندازه سنگ است. چرا که سنگ‌های مختلف با اندازه‌های مختلف، از کشش و گرمای خاصی برخوردار هستند. به عنوان مثال، سنگ‌های بزرگ‌تر، وزن، کشش و گرمای بیشتری دارند؛ بنابراین برای ماساژ سنگ به دنبال سنگ‌های بزرگ باشید تا نقطه مورد نظر در طی ماساژ زیر سنگ قرار بگیرد.

انواع سنگ ماساژ

انواع سنگ ماساژ

سنگ‌ها از ترکیب طبیعی مواد معدنی به وجود آمده‌اند. این سنگ‌ها براساس ترکیب و نوع بافت به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

سنگ‌های آذرین

این سنگ‌ها از سرد شدن ماگماهای مذاب به وجود می‌آیند. از جمله سنگ‌های آذرین می‌توان به سنگ‌های بازالت اشاره کرد. بیشتر ماساژ دهنده‌ها برای ماساژ سنگ داغ از این نوع سنگ‌ها استفاده می‌کنند.

سنگ‌های رسوبی

این سنگ‌ها از فرسایش زمین تشکیل شده‌اند. برخی از درمانگران ترجیح می‌دهند که از سنگ‌های رسوبی به عنوان انواع سنگ ماساژ استفاده کنند. از جمله سنگ‌های رسوبی می‌توان به سنگ‌های دریایی، سنگ آهک و ماسه سنگ اشاره کرد.

سنگ‌های دگرگونی

این سنگ‌ها از تبدیل نوع دیگری از سنگ‌ها به وجود می‌آیند. فشار وارد شده به این سنگ‌ها باعث ایجاد گرما می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا شکل سنگ تغییر پیدا کند. بیشتر درمانگران در ماساژ سنگ سرد از سنگ‌های دگرگونی مانند سنگ مرمر استفاده می‌کنند. چرا که این نوع سنگ‌ها، گرما را برای مدت طولانی‌تری در خود نگه می‌دارند.

انواع سنگ ماساژ گواشا

سنگ ماساژ گواشا

سنگ گواشا بهترین سنگی است که می‌توانید از آن برای سنگ درمانی بهره‌مند شوید. بسیاری از درمانگران از این سنگ برای ماساژ صورت استفاده می‌کنند. این سنگ با تقویت گردش خون در بدن باعث درخشندگی و زیبایی پوست صورت می‌شود. همچنین با تخلیه سموم، پوستی سالم را برای شما به ارمغان می‌آورد. ماساژ با سنگ گواشا یک راهکار عالی برای جوان‌ ماندن پوست صورت است. چرا که می‌تواند هرگونه چین و چروک صورت را از بین ببرد. از طرفی دیگر ماساژ صورت با سنگ گواشا به عنوان یکی از انواع سنگ ماساژ می‌تواند باعث تحریک عضلات صورت شود و جلوی افتادگی پوست صورت را بگیرد.

ماساژ صورت با سنگ گواشا می‌تواند باعث افزایش گردش خون و انرژی در بدن شود. این امر به کاهش دردهای ناحیه صورت مانند سردرد، گوش درد و… کمک می‌کند.

سنگ ماساژ آبسیدین

سنگ ماساژ آبسیدین در اثر سرد شدن ناگهانی گدازه‌های آتش‌فشانی ایجاد می‌شود. بسیاری از درمانگران معتقد هستند که سنگ ماساژ آبسیدین می‌تواند هرگونه انرژی منفی بدن را جذب کند. از دیگر خواص و ویژگی‌های این سنگ می‌توان به تسکین درد، از بین بردن استرس و اضطراب، پاکسازی کبد، افزایش تعادل روحی و روانی، درمان آلرژی و التهاب، بهبود عملکرد روده و معده، پاکسازی کلیه‌ها، از بین بردن درد مفاصل، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و… اشاره کرد.

همچنین بسیاری از ماسورها برای ماساژ صورت از سنگ ماساژ آبسیدین استفاده می‌کنند. ماساژ صورت با این سنگ باعث بهبود گردش خون در پوست می‌شود. این موضوع به شادابی، درخشندگی، جوانسازی، از بین بردن سیاهی دور چشم، افزایش کلاژن‌سازی و… کمک می‌کند.

سنگ ماساژ ریلکس

سنگ ماساژ ریلکس به عنوان یکی دیگر از انواع سنگ ماساژ در سنگ درمانی شناخته می‌شود. شما می‌توانید از این سنگ برای ماساژ کل بدن از جمله پشت، گردن، شانه، کتف، پیشانی و… استفاده کنید. این سنگ به خوبی می‌تواند گرما را در خود حفظ کند؛ بنابراین با قرار گرفتن بر روی بدن و گرمای تسکین‌دهنده خود می‌تواند هر گونه درد را تسکین ببخشد و آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.

سنگ ماساژ برای صورت

سنگ ماساژ برای صورت

ماساژ صورت با سنگ، جزو یکی از رایج‌ترین ماساژهای درمانی به شمار می‌آید. بسیاری از افراد برای افزایش زیبایی، درخشندگی و کاهش چین و چروک صورت از سنگ ماساژ استفاده می‌کنند. سنگ‌های مخصوص ماساژ صورت تفاوت چندانی با سنگ‌های دیگر ندارند. فقط از لحاظ اندازه کوچکتر و از لحاظ بافت نرم‌تر هستند. از جمله بهترین سنگ‌های ماساژ صورت با خاصیت درمانی می‌توان به سنگ ماساژ گواشا، سنگ ماساژ آبسیدین، سنگ ماساز کوارتز و… اشاره کرد.

برای ماساژ صورت با انواع سنگ ماساژ مخصوص صورت بهتر است دقت کافی داشته باشید. چرا که پوست صورت نسبت به سایر قسمت‌های بدن حساس‌تر بوده و ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به آن وارد شود.

نحوه استفاده از سنگ ماساژ

برای استفاده از سنگ‌های ماساژ در سنگ درمانی بهتر است سنگ‌های صاف و نرم را انتخاب کنید. همچنین سنگ انتخابی شما باید توانایی حفظ گرما برای مدت طولانی را داشته باشد. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم که از سنگ‌های آتشفشانی برای کار ماساژ استفاده کنید. قبل از شروع به ماساژ باید سنگ‌های ماساژ را در آب داغ گرم کنید. البته گرمای سنگ‌ها نباید به اندازه‌ای باشد که باعث سوختگی بدن فرد شود. بعد از گرم شدن سنگ‌ها باید آنها را بر روی قسمت‌های مختلف بدن فرد مانند شکم، کمر، معده و… قرار دهید. سپس می‌توانید کار ماساژ را شروع کنید.

نحوه استفاده از سنگ ماساژ

سخن پایانی

ما در این مطلب در رابطه با انواع سنگ ماساژ صحبت کردیم. با استفاده از این سنگ‌ها می‌توان اقدامات ماساژ درمانی را انجام داد. اگر شما هم به یادگیری انواع ماساژ به کمک سنگ‌های مختلف علاقه دارید، شرکت در دوره‌های ماساژ آموزشگاه چیستا را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این آموزشگاه به عنوان یکی از بهترین آموزشگاه‌های کشور برای یادگیری انواع ماساژ مطرح است. در این آموزشگاه شما می‌توانید انواع دوره‌های ماساژ را زیر نظر اساتید حرفه‌ای و مجرب از صفر تا صد به صورت عملی و تئوری فرا بگیرید.

یکی از ویژگی‌های خوب شرکت در دوره‌ ماساژ آموزشگاه چیستا، دریافت مدرک معتبر ماساژ بعد از پایان دوره‌ها است. شما می‌توانید با این مدرک معتبر وارد بازار کار پر رونق ماساژ شوید و یا برای تاسیس سالن ماساژ اقدام کنید. برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره‌های ماساژ و آشنایی با سرفصل دوره‌ها می‌توانید با پشتیبانی این آموزشگاه در ارتباط باشید و از مشاوره‌های رایگان آن استفاده کنید.

سوالات متداول درباره انواع سنگ ماساژ

استفاده از سنگ ماساژ چه فوایدی دارد؟

از فواید به‌کارگیری سنگ ماساژ می‌توان به تسکین درد، درمان بیماری ام اس، درمان بی‌خوابی و اختلالات خواب، کاهش گرفتگی عضلات، کاهش دردهای قاعدگی و کاهش اضطراب اشاره کرد.

چه مدل سنگ‌های ماساژی وجود دارد؟

سنگ‌ ماساژ‌های مختلفی در بازار وجود دارد. برای ماساژ سنگ داغ از سنگ‌های آذرین و بازالت که همان سنگ‌های آتشفشانی هستند، استفاده می‌کنند. سنگ ماساژ گواشا نیز برای ماساژ صورت کاربرد دارد. از انواع سنگ‌های ماساژ دیگر می‌توان به سنگ آبسیدین و سنگ ماساژ ریلکس نیز اشاره کرد.

از سنگ ماساژ چگونه استفاده می‌کنند؟

قبل از شروع به ماساژ باید سنگ‌های ماساژ را در آب داغ گرم کنید. البته گرمای سنگ‌ها نباید به اندازه‌ای باشد که باعث سوختگی بدن فرد شود. بعد از گرم شدن سنگ‌ها باید آنها را بر روی قسمت‌های مختلف بدن فرد مانند شکم، کمر، معده و… قرار دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *